faculty and staff directory

Administrative Staff

Burley, Heather
Assistant Principal
Clayton, Markeeta
Principal
Fielding, Candida
Assistant Principal
Lawley, Russell
Assistant Principal
Mason, Joshua
Assistant Principal
Woolfolk, Torris
Assistant Principal

Support Staff

Chambers, Jamila
Counselor, 10th-12th, I-L
Coker, Amanda
Counselor, 10th-12th, A-H
Dare, Lance
Delee, Darlene
Receptionist
Dollar, Jennifer
Bookkeeper
Duncan, Pamela
9th grade counselor
Dykes, Jennifer
Counselor, 10th-12th, M-Z
Ferguson, Kim
School Secretary
Fuller, Catherine
Guy, Virginia
Attendance Clerk
Jones, Emily
Paraprofessional
Keene, Wanda
Nutrition Manager
Kelley, Catherine
Med tech
Ludicke, Traci
Media Clerk
Ray, Beverly
Smith, Mark
Lead Custodian
Trevino, Amanda
Clerk
Underwood, Jennifer
ATS Clerk

Teaching Staff

Adams, Dyron
Physical Education Teacher / Coach
Alligood, Chad
HEAD FOOTBALL COACH
Ayers, Reagan
English Teacher
Baker, Samuel
Math and Science Teacher
Ball, Monica
English Teacher
Barnett, Brian
Drama Teacher
Barronton, Tristian
Science Teacher
Baston, Kristi
Department Chairperson
Belflower, Ted
Science Teacher
Blalock, Mara
Science Teacher
Blalock, Virgil
Agriculture Teacher
Boone, Matthew
Social Studies Teacher
Branch, Katherine
English Teacher
Butler, Devonte
Physical Education Teacher
Carter, Jea-Otiss
Chorus Teacher
Clay, Frances
Math Teacher
Collins, Ashlee
Social Studies Teacher
Collins, Tenia
Teacher
Cooper, Laura
English Teacher
Cooper-Jones, Adrianna
English Teacher
Crawley, Chanda
Teacher
Crosby, Douglas
Science Teacher
Danford, Brooke
Social Studies Teacher
Daniel, Victoria
ELA / Reading Teacher
Darby, Matthew
Agriculture Teacher
Dennis, Peyton
Social Studies Teacher
Dismuke, Kimberly
English Teacher
Dunbar, Justin
Graphic Design Instructor
Ellis, Linda
Social Studies Teacher
Estes, Mark
Physical Education Teacher / Coach
Fincher, Maryann
Science Teacher
Flanders, David
Social Studies Teacher
Flores, Courtney
Librarian
Gay, Dezmon
Science Teacher
George, Lola
Math Teacher
Gilchrist, John
Math Teacher
Greene, Andrea
Math Teacher
Gross, Jonathan
Science Teacher
Hall, Adam
Marketing Teacher
Harris, Rod
Health and P.E. Teacher
Haslem, Curtis
Math Teacher
Heide, Michaela
Dance Teacher
Herron, Chuck
Director of Bands
Hilton, Laura
Spanish Teacher
Hobbs, Adrian
English Teacher
Hodges, Victoria
English Teacher
Hudson, Don
Health and P.E. Teacher
Hunter, Amber
English Teacher
Jessup, Carla
Early Childhood Teacher/ Eagle Preschool Director
Johansen, David
Math Teacher
Johnson, Christi
Science Teacher
Jolissaint, Dennis
AFJROTC
Jolley, Traci
Business Education Teacher/WBL Coordinator
Jones, Corey
Social Studies Teacher
Jones, Jennifer
Math Teacher
Jones, Mollie
Physical Education Teacher / Coach
King, Tenille
Teacher
Lamb, Christopher
Teacher
Langlois, Ruth
Social Studies Teacher
Larsen, Elizabeth
English/Social Studies Teacher
Leahy, Patrick
Social Studies Teacher
Littlefield, Sidney
English Teacher
Lowery, Brendolyn
English Teacher
Maschenik, Michael
Teacher, multiple subjects
Massee, Jill
Food and Nutrition Teacher
Masters, John
Art Teacher
Mccloud, Carlos
Business Education Teacher
Mcdavis, Kelvin
Physical Education Teacher / Coach
Mchugh, Kylie
Math Teacher/Coach
Medgull, Jennifer
Math Instructional Coach
Mize, Charles
Aerospace Science Instructor
Mobley-Luke, Lisa
Business Education Teacher
Murphy, Patrick
Math Teacher
Nicolou, Edelma
Spanish Teacher
Oakley, Philip
Social Studies Teacher
Ogletree, Patricia
Math Teacher
Payne, Allie
English Teacher
Pope, Nathan
Health and PE Teacher
Ramirez, Joanna
Spanish Teacher
Rankin, Debra
GNETS Teacher
Ring, Melissa
Social Studies Teacher
Robinson, Brittany
English Teacher
Robinson, Kevin
MI Teacher
Ross, Olivia
Science Teacher
Said, Sam
Math Teacher
Sauls, Laura
Aerospace Science Instructor
Scarborough, Samantha
Science Teacher
Shilling, Brandi
Science Teacher
Smith, Cody
Social Studies Teacher
Smith, Daniel
Social Studies Teacher
Smith, Sara
REP Teacher
Smith, Tanner
Social Studies Teacher
Smith, Tiffany
Math Teacher
Sneed, Tamica
Health / Phys. Ed.Teacher
Songer, Belynda
Science Teacher
Spires, Johnna
Business & Technology Teacher
Tate, Vanessa
High School ESOL Teacher
Taylor, Katherine
Social Studies Teacher/ Cross Country Coach
Thompson, Doug
English Teacher
Tiller, Katrina
Math Teacher
Turner, Richard
Teacher, multiple subjects
Vazquez, Yaimara
Spanish Teacher
Vinson, Jeremy
Math Teacher / Bowling Coach
Wagner, Jessica
Math Teacher
Walker, Brittney
Science Teacher
Walker, Carita
English Teacher
Walker, Lori
Achievement Specialist, Counselor
Walker, Paulette
English Teacher
Whatley, Jeff
French teacher
Wilson, Ashton
Science Teacher
Wright, Joi
Mathematics Teacher